Menu

HerstoriA

Moja historia, czyli to co lubię i interesuje mnie w historii. Blog Anny Nowakowskiej-Wierzchoś. Archiwistki.

Eseje Emmy Goldman

fraulein

Emma Goldman Anarchizm i inne eseje

W sobotę, 27 czerwca, z okazji kolejnej rocznicy urodzin Emmy Goldman odbyła się premiera książki Anarchizm i inne eseje wydanej w ramach Biblioteki Klasyków Anarchizmu przez Oficynę Bractwo Trojka. Jest to pierwsze całościowe tłumaczenie tej publikacji, która pierwotnie ukazała się w języku angielskim w 1910 r. Na spotkanie promujące do ADA Puławska przybyły tłumy. Tłumacz i tłumaczka kolejnych dzieł Goldman Michalina Pągowska i Jakub Matysiak, tłumaczka i redaktorka Anarchizmu i innych esejów Jagoda Dolińska oraz autor wstępu Piotr Laskowski długo opowiadali o książce i kulisach procesu jej tłumaczenia. Jednym z ciekawszych wątków rozmowy były trudności z przełożeniem na język polski kwiecistego, wręcz kampowego, języka Emmy Goldman, która prawdopodobnie przenosiła do języka angielskiego zwyczaje stylistyczne z jidisz i rosyjskiego. W czasie dyskusji poruszano kwestie stosunku Goldman do rewolucji rosyjskiej, walki o prawa kobiet, prostytucji oraz jej wpływy na współczesny anarchofeminizm. Wszystkim osobom, które pracowały przy powstaniu publikacji należą się brawa. Książka ta wyszła dzięki poświęceniu finansowemu prywatnych osób, przeznaczeniu własnego czasu na tłumaczenia i redakcje. Specjalne brawa należą się też redaktorce, Jagodzie Dolińskiej, która mozolnie odtwarzała niezbyt wiernie przywołane przez Goldman cytaty, wyjaśniała nazwiska i miejsca wydarzeń. Jako archiwistka i historyczka doceniam tę żmudną i trudną pracę, w końcu w tym czasie samemu można napisać jakiś błyskotliwy esej. :)

Już trwają pracę nad tłumaczeniem drugiej w kolejności książki wydanej przez Goldman - My Disillusionment in Russia w przekładzie Michaliny Pągowskiej i Jakuba Matysiaka. Jak powiedziała w kuluarach Michalina, pracę nad tłumaczeniem Goldman rozpoczęły się jeszcze w trakcie zajęć w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia, którego absolwentami są Pągowska i Matysiak.

W czasie spotkania można było zjeść specjalnie przygotowany na cześć Emmy tofurnik z truskawkami. Propaganda pro wegańska i pro zwierzęca zawsze być musi!

Szczegóły wydania:

Autor: Emma Goldman

Tytuł: Anarchizm i inne eseje

Przekład i redakcja: Jagoda Dolińska, Andrzej Grzybowski, Piotr Laskowski, Maciej Łagodziński, Gabriela Łazarkiewicz, Sebastian Matuszewski.

Wstęp: Piotr Laskowski


forma wydania: książka
wydawnictwo: Oficyna Bractwo "Trojka"
miejsce wydania: Poznań 2015
ilość stron: 227
ISBN 978-83-933082-9-3

Cena: 30-35 zł.

 

© HerstoriA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci