Menu

HerstoriA

Moja historia, czyli to co lubię i interesuje mnie w historii. Blog Anny Nowakowskiej-Wierzchoś. Archiwistki.

Zakładka Antoniego

fraulein

Od kilku lat zbieram zakładki do książek. Na początku dostawałam je od członków rodziny podróżujących po świecie. Taki łatwy prezent, nie zajmuje wiele miejsca, nie jest drogi i prawie wszędzie do kupienia. Potem sama zaczęłam prosić kolejne wyjeżdżające osoby, żeby przywiozły mi jakąś zakładkę. Niektórzy pamiętają zawsze i przynoszą mi z miejsc wszelakich, targów książki, konferencji, wizyty w muzeum. Ciągle nie chce mi się policzyć ile tego mam, po 120 przestałam liczyć. Z Argentyny, Meksyku, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Łotwy, Ukrainy, Nepalu. Skórzane, papierowe, magnetyczne, plastikowe, szmaciane.

Ostatnio jednak trafił mi się uroczy okaz. Będąc na konferencji naukowej w Łodzi, zerwawszy się z ostatnich obrad na spacer w kierunku Warszawy, znalazłam nieopodal centrum konferencyjnego antykwariat. Kusił wystawionymi meblami, kaskami motorowymi rodem z PRL i prowokacyjną tabliczką z godzinami otwarcia. W środku mnogość, nie wiadomo na co patrzeć. Przy drzwiach szafeczka z wysunięta szufladą, a w niej skarby po 5 złotych. Wszystko po 5! Od breloczków, bo pojedyncze klipsy jak z dyskoteki z lat. 80, broszki w starym stylu i.... kilka zakładek. Jedna od razu przykuła moją uwagę, gdyż to taka dziecięca, ręcznie robiona. Od razu odłożyłam dla siebie.

zakładka dziecięca z Łodzi

Już trochę się zniszczyła, gdzieś dostała się woda, papier kolorowy puścił farbę. Druga strona wycinanek trochę nierówno wyszła, przesunęła się na lewo. Na małej karteczce u dołu czarnym piórem podpisał się autor: Kuś Antoni z IV b.

Nie wiem kiedy powstała ta zakładka, kim jest autor, oraz komu została podarowana. Trochę smutno, że trafiła do antykwariatu, może ktoś nie zauważył wyrzucając czy sprzedając niepotrzebne książki, albo nie przywiązywał po prostu uwagi do takich rodzinnych pamiątek. Dla mnie zabawne urozmaicenie mojej kolekcji.

© HerstoriA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci