Menu

HerstoriA

Moja historia, czyli to co lubię i interesuje mnie w historii. Blog Anny Nowakowskiej-Wierzchoś. Archiwistki.

Współpraca z Histmagiem

fraulein

Po kilku latach przerwy napisałam recenzje dla Histmaga.

http://histmag.org/Natalia-Jarska-Kobiety-z-Marmuru-recenzja-10988

Z Histmagiem współpracowałam przez kilka lat. Dzięki niemu poznałam ciekawych, bardzo inteligentnych i dowcipnych ludzi, z własnym pomysłem na życie i nie ulegającym modom. Przygotowując artykuły i recenzje musiałam nauczyć się pisać lekko, krótkimi zdaniami, ciekawie i dowcipnie. Przekonałam się, że artykuły umieszczone na takim portalu trafiają do dużego grona odbiorców i to bardzo różnorodnego. Kilkakrotnie dostałam maile od osób, które były spokrewnione z opisywanymi przeze mnie bohaterami albo chciały pogłębić temat. Dzięki temu "lansowałam" się później w telewizji, radiu czy innych portalach. Z moich artykułów korzystali też dziennikarze. Niestety raz przekonałam się (a może nawet więcej, ale tego nie wiem) jak łatwo teksty umieszczone w sieci są kopiowane i później gdzie indziej publikowane bez jakiegokolwiek odnośnika do źródła.

Przestałam pisać dla Histmaga bo zajęłam się swoim doktoratem, "poszłam na swoje", czyli zaczęłam tworzyć bloga i przestałam mieć czas na swobodne pisanie na różne tematy oraz współtworzenie wspólnoty portalu. Ale zawsze dobrze wspominam tę współpracę. Dla niedoświadczonego historyka Histmag jest miejscem gdzie może rozwinąć skrzydła, przedstawić swoje umiejętności, czy zaprezentować także swój temat badawczy. Oraz.... skonfrontować się z komentującymi, którzy, przynajmniej w dawnych czasach, pokazywali swoje swoje przygotowanie zarówno merytoryczne jak i polityczne czy światopoglądowe. Oj, potrafili nękać autora pod kilkoma tekstami dopóki nie otrzymali odpowiedzi. Potrafili. (Przy okazji pozdrawiam Celinę Patriotkę)

Obecnie istnieje mnóstwo platform do pisania o historii. Jedne są bardziej naukowe, inne podczepione pod opcje polityczne albo przynajmniej pod wielki biznes prasowy. Niestety artykuły są coraz krótsze, przeważają ciekawostki i sensacja, obrazki wypierają słowo. Słyszałam, że już nawet na Histmagu pojawiły się nawoływania, by skracać artykuły... Mam nadzieję, że to krótkotrwała tendencja.

© HerstoriA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci