Menu

HerstoriA

Moja historia, czyli to co lubię i interesuje mnie w historii. Blog Anny Nowakowskiej-Wierzchoś. Archiwistki.

Maszynista tańszy niż maszynistka

fraulein

 Komenda

Badania nad historią pracy z Polsce jednoznacznie pokazują, a dziś niewiele się zmieniło, że kobiety zajmowały gorzej płatne stanowiska, których nie chcieli wykonywać mężczyźni, a jeśli pracowały na równorzędnych to zawsze zarabiały mniej niż mężczyźni i zarówno przełożeni jak i władze nie bardzo się tym faktem przejmowały. Dlatego zainteresowała mnie korespondencja pomiędzy Komendantem Wojewódzkim Policji Państwowej z Torunia a Wydziałem Personalnym Komendy Głównej w Warszawie w sprawie zatrudnienia maszynistki na posterunku policji w Gdyni.

Czytając pismo z 1937 r. dowiedziałam się, że miasto to było wówczas bardzo drogie, a uposażenia funkcjonariuszy Policji Państwowej, zarówno policjantów jak i pracowników kontraktowych w tym biurowych, nie należały do najwyższych i do tego kształtowały się według siatki płac obowiązującej dla całego kraju. W związku z tym Komendant Wojewódzki wpadł na pomysł, żeby zamiast kobiety na stanowisko maszynistki zatrudnić mężczyznę, bowiem „Wprawdzie na stanowisko to przewidziana była siła kobieca jednakże ze względu na ciężkie warunki egzystencji w Gdyni (drożyzna mieszkań i utrzymania) trudno byłoby z wynagrodzenia jakie by otrzymywała utrzymać się, natomiast XYZ (dane utajniłam rzecz jasna) jako kawaler będzie mógł korzystać z koszar i kuchni policyjnej”. Jak się dalej okazuje ów młody kawaler był też synem starszego posterunkowego z województwa pomorskiego, co wcale nie musi oznaczać, że wolano przyjąć konkretnego znajomego młodego człowieka. Przeglądając podania o przyjęcie do Policji Państwowej, zarówno na policjanta, jak i do prac biurowych, zauważyłam, że bardzo często były to osoby spokrewnione z funkcjonariuszami Policji Państwowej. Czyżby zawód policjanta był klanowy czy może w ten sposób łatwiej było poświadczyć uczciwość kandydata czy kandydatki?

W każdym razie zawód maszynistki zdobył młody człowiek i został w kolejnych listach określany jako maszynista (tak, ale tylko w jednym) lub pracownik biurowy. Komenda Wojewódzka pozbyła się kłopotu jakim mogła być maszynistka z małymi zarobkami, niestarczającymi na życie. Zapewne kłopot stanowiłoby zapewnienie jej odpowiednich warunków pracy na komisariacie, a kto wie, może nawet przysługiwałaby jej oddzielna łazienka. A tak, młodego mężczyznę umieszczono w koszarach jednostek rezerwy policji, nakarmiono w tamtejszej stołówce i nie trzeba było wynajmować mu mieszkania, albo obciążać go kosztami lokum. Najwyraźniej dodatków za pracę w ekskluzywnym terenie nie stosowano.

 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [czytający] *.dynamic.chello.pl

  I znów okazało się, że mężczyzna jest tańszy w utrzymaniu :P

 • haji

  I pomyśleć, że minęło tyle lat, a ciągle problemy te same lub podobne. Nadal nie rozumiem dlaczego kobieta ma dostawać mniejszą pensję za tę samą pracę? Mi się zawsze lepiej pracowało z kobietami. Kto wie, może jestem seksistą.
  Niedawno poznałem Twój blog, bardzo interesujący.

 • fraulein

  Dziękuję za komentarze.
  Nie wiem czy w dzisiejszych czasach mężczyzna jest tańszy w utrzymaniu niż kobieta... Coś mi się wydaje, że granice się zatarły.
  Lubię pracować z kobietami i mężczyznami, trudno mi powiedzieć z kim bardziej, ale mam wrażenie, że kobiety mają mniej nałogów i rzadziej odkładają pracę na później, tylko robią od razu, żeby później mieć spokój, a nie mieć teraz spokój, żeby potem pracować na wariata. No i opieka nad dziećmi powoduje, że wiele kobiet wykonuje swoje obowiązki od razu, bo nigdy nie wiadomo czy dziecko nie zachoruje i nagle trzeba będzie wziąć zwolnienie. Ale to może specyfika mojego środowiska pracy.

 • haji

  Moja żona była bibliotekarką (pracowała ze mną, niestety umarła) ja jestem technikiem i w sprawach technicznych wolę kobiety. Są bardziej konkretne i bezproblemowe. Nie szukają problemów, gdzie ich nie ma (przynajmniej z mojego doświadczenia).

© HerstoriA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci